Spotkanie z pisarzem w szkole

W dniu 25 lutego 2019 roku klasa V naszej szkoły gościła Pana Zenona Gierałę – polskiego pisarza, gawędziarza, regionalistę oraz Panią Marię Gruszczyńską – Kierownika Gminnnej Biblioteki Publicznej w Radzanowie. W spotkaniu autorskim uczestniczyli także uczniowie klasy IV.

Warsztaty realizowane były w ramach projektu pt. „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne na terenie Białobrzegów-dawniej i dziś realizowanego przez Bibliotekę w Radzanowie.

Zenon Gierała przedstawił uczniom swoją bogatą twórczość. Przedstawił podania o zakopanych skarbach, czyhających rozbójnikach i i pokutujących duszach. Opowiadał ciekawe historie starych kapliczek i zamków. Niezapomniane wrażenie zrobiły na uczniach opowieści o Romach, wśród których autor przebywał w dzieciństwie. Uczestnicy spotkania mieli też doskonałą okazję posłuchać opowieści o zwyczajach i obrządach wielkanocnych.

Autor bardzo umiejętnie urozmaicał swoje opowieści konkursami i wróżbami dla dzieci.

Zachęcał uczniów do czytelnictwa i zainteresowania się historią swojego regionu.

Na zakończenie spotkania Pani Magdalena Sikora Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. D. F. Czachowskiego w Bukównie bardzo serdecznie podziękowała pisarzowi za spotkanie. Uczniowie również podziękowali za autografy, wzbudzenie wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Zaprosili na kolejne spotkania. To była wspaniała ,,podróż w czasie”.